12 Απριλίου 2012

Γιόρτασε τις 700 εμφανίσεις με τη Γιουβέντους ο Ντελ Πιέρο με γκολ

Ο Αλεσάντρο Ντελ Πιέρο πανηγύρισε με τον καλύτερο τρόπο τις 700 συμμετοχές που συμπλήρωσε με την φανέλα της Γιουβέντους, δίνοντας τη νίκη την ομάδα του απέναντι στη Λάτσιο, που την έφερε εκ νέου στην πρώτη θέση της βαθμολογίας πάνω από την Μίλαν. Ο 37χρονος επιθετικός πέρασε ως αλλαγή στο 72ο λεπτό και δέκα λεπτά αργότερα με εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-1, που φέρνει πιο κοντά τους «μπιανκονέρι» στην κατάκτηση του τίτλου, έξι αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση της Serie A.

Ο «Πιντουρίκιο» μετά το τέλος του αγώνα τόνισε πως το μόνο που σκέφτεται είναι το επόμενο παιχνίδι της «Μεγάλης Κυρίας», ενώ ξεκαθάρισε πως θα συνεχίζει να παίζει και την επόμενη χρονιά. «Το μέλλον μου είναι στον επόμενο αγώνα με την Τσεζένα την Κυριακή. Εχω ήδη πει πως θα συνεχίσω να αγωνίζομαι και παραμένω συγκεντρωμένος για το επόμενο αγώνα».