29 Μαρτίου 2012

Φουριόζος ο Ολυμπιακός, έκανε το 2-1 επικρατώντας της Σιένα

Αυτή η ομάδα έχει ζεστάνει τις καρδιές των φιλάθλων της για τα καλά.Θυμηθείτε το και κρατήστε το! Ο ΟΣΦΠ φαίνεται πολύ ορεξάτος. Ένας Ολυμπιακός καταπληκτικός, υποδέχθηκε τη Σιένα και δεν της χαρίστηκε! Δεν την άφησε να πάρει ανάσα. Το μόνο που έκαναν οι Ιταλοί, ήταν να προηγηθούν στην αρχή μα 10-3 και στη συνέχεια άρχισε το… ξύλο. Ο Θρύλος με άμυνα που τσάκιζε κόκκαλα, καθάρισε τους πρωταθλητές Ιταλίας. Μιλάμε, ότι η ομάδα που έχει μεγάλο της όπλο την επίθεση, δεν μπορούσε να σκοράρει ούτε με αίτηση. Μετά τους 10 πρώτους πόντους, κάθε καλάθι, έμπαινε με κόπο, ιδρώτα και αίμα. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 14-12, με τους «ερυθρόλευκους» να προσπερνούν για πρώτη φορά ακριβώς με το σφύριγμα της λήξης. Η συνέχεια ακριβώς η ίδια για τους Πειραιώτες και το ημίχρονο έκλεισε με 29-21. Η Σιένα, πέτυχε δηλαδή σε 20 λεπτά, 21 πόντους! Η αμυντική επίδοση των Πειραιωτών βελτιώθηκε και άλλο στο τρίτο δεκάλεπτο. Είναι χαρακτηριστικό ότι το σκορ στο 30’ ήταν 48-30! Κοινώς οι Ιταλοί, πετύχαιναν έναν πόντο κάθε λεπτό!!! Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, ειδικά στα τελευταία πέντε λεπτά, όπου οι πειραιώτες χαλάρωσαν. Γιατί στο 35’, οι Ιταλοί είχαν πετύχει 35 πόντους (!!!) και την ίδια ώρα ο Ολυμπιακός μετρούσε 63!!!!! Στο τέλος, οι Ιταλοί βρήκαν ελεύθερο πεδίο και μείωσαν στους 20 πόντους και το ματς τελείωσε με σκορ 75-55! Ο ΟΣΦΠ έκανε το 2-1 και πλέον απομένει ένα βήμα για την Κωνσταντινούπολη. Αυτό θα γίνει την Παρασκευή, αρκεί ο Ολυμπιακός να παίξει με τον ίδιο τρόπο και να έχει τον ίδιο ρυθμό. Όσοι αγωνίστηκαν έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό.Στο 1,30 τραυματίστηκε ο Ντόρσει και επέστρεψε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Στο 13’ γύρισε το πόδι του ο Πρίντεζης, αλλά και αυτός έσφιξε τα δόντια. Στο ματς με τους Ιταλούς, απλά πρέπει να κάνουμε μια ξεχωριστή αναφορά στον Χάινς που πέτυχε 15 πόντους και πήρε εννέα ριμπάουντ, στον Σλούκα με τους 11 πόντους, στον Λο που προσφέρει πολύτιμους πόντους, στον Παπανικολάου, για την εξαιρετική του άμυνα και το εντυπωσιακό κάρφωμα και τέλος στον Μάντζαρη με τα τρία τρίποντα (το ένα ήταν καλάθι και φάουλ).